Jaro je za dveřmi, a tak je nejvyšší čas zavzpomínat si na loňský rok a vás vzít s sebou do rozkvetlého Holandska. Pojeďte s námi na výlet do opěvovaného tulipánového ráje v Keukenhofu a navštivte s námi malebnou vesničku Lisse. To vše v typickém počasí plném mraků a nekonečných dešťových přeháněk.
Zvedáme kotvy!
Každé jaro se v Holandsku odehrává jeden z vůbec nejkrásnějších přírodních “úkazů” na světě. Rozkvétají totiž nekonečné lány tulipánových polí. A právě Keukenhof je srdcem této barevné podívané. Jako velká milovnice květinek a zahradničení jsem měla toto místo „v merku“ už několik let, ale nějak se nikdy nenašel čas na jaře trochu zpomalit a vytratit se. Až do loňského roku. I když jsem v té době končila v práci, stěhovali jsme se, a ještě se chystali na Bali. Ale kdy jindy když ne teď, že?


Vydali jsme se s Jirkou na jednodenní výlet autobusem. I když nám skoro celý den na přeskáčku pršelo, zrovna nedávno jsme s láskou vzpomínali, jak vyvedený den to vlastně byl. Pokud také toužíte po nezapomenutelném zážitku a milujete květiny, inspirujte se a vyrazte třeba ještě letos na cestu do této pohádkové zahrady. Řekneme si také něco málo o malebné vesničce Lisse, která se nachází v těsné blízkosti.
A byla nám často útočištěm i praktickým pomocníkem.

Důležité informace
Jak už začíná být zvykem, hned za tepla si shrneme to nejdůležitější. Cesta z Plzně trvala s přestávkami asi 11 hodin. Jeli jsme přes noc autobusem s cestovkou a bylo to vlastně docela snesitelné. Jakmile se rozednělo, mohli jsme po cestě sledovat i různé malebné vesnice, kterými se projíždělo. Holandsko je opravdu placka, to bych nevěřila, že až taková. Prostě vidíte pomalu z jednoho konce na druhý 😀 Pokud se chystáte do Keukenhofu, nejlepší dobou na návštěvu je polovina dubna, kdy jsou tulipánová pole v plném květu. Celodenní vstupenka do parku vychází na 20 EUR / osobu. Jestli se chystáte do Amsterdamu, ale chcete zajet na skok i sem, tak to nebude problém. Jezdí tu každou hodinu přímý spoj Keukenhof – Amsterdam č.361. Cesta trvá cca hodinu.
Kdybyste to chtěli vzít opravdu v holandském stylu, je možnost si na místě půjčit kola a projet se mezi poli ve svém tempu. Mrknout na podrobnosti můžete na oficiálním webu keukenhof.nl/en. Když jsme vystoupili z autobusu, začalo pršet. A pršelo s přestávkami skoro celý den. Naštěstí jsme měli oba kapuci a deštník. Doporučuji tedy i vám přibalit s sebou.


Keukenhof – zahrada snů
Tak a jdeme se kochat! Keukenhof má přezdívku „zahrada Evropy“ a je jedním z největších květinových parků na světě. Každoročně od poloviny března do května tady rozkvétá více než sedm milionů cibulovin, mezi nimiž dominují hlavně mé milované tulipány. Ve všech možných barvách, velikostech a tvarech. Park se rozprostírá na ploše 32 hektarů a nabízí nádherné tematické zahrady, vodní kanály, umělecké instalace i inspirativní květinové výstavy.


A jaké květinky tu lze „potkat“?
Těch 7 milionů cibulovin se skládá především z tulipánů. Najdete tu ale i mnoho druhů narcisů, voňavé hyacinty všemožných barev, roztomilé krokusy, modřence a další jarní květiny, které já osobně miluju. Tu jejich studenost a křehkost nebo jak to říct. To poselství, se kterým každý rok vykvétají. Definitivně nahrazují staré a probouzí nové a plné života. Vrací nám barvy po zimě… Zmíněné druhy květin jsou převážně rozesety po parku. Pak tu ale mají i pavilony, skleníky a výstavy, kde můžete najít třeba orchideje, lilie nebo exotické rostliny. Už tehdy jsme si říkali, že by bylo skvělý mít tu někoho známého, aby nám vyzdobili zadarmo svatbu, ale budeme si to muset zase zaplatit ze svého. To se dalo čekat 😀


Pokud jste přijeli do Holandska obdivovat větrné mlýny a kanály, nezoufejte, najdete je i přímo tady v zahradě. Po vodních kanálech se můžete dokonce projet i lodičkou mezi květinovými poli. Pro mě tu bylo k vidění i spousty inspirace a tipů pro krásnou zahradu, včetně ukázek moderních designů a novodobých vychytávek na efektivnější pěstování.


Pozor! Příliš hezké suvenýry!
Už jsem zmiňovala, že návštěva Keukenhofu byla mým letitým přáním. Chtěla jsem tu nejenom obdivovat rozlehlé zahrady, ale hlavně si nakoupit cibulky netradičních a barevně výjimečných tulipánů.
Pokud sem pojedete, hodí se vzít si s sebou trochu víc peněz, protože tu najdete i další krásné suvenýry, jako třeba: sušené květiny a vonné sáčky, tradiční holandské dřeváky (klompen), miniatury větrných mlýnů, typickou modrobílou keramiku a delftské porcelánové vázy a také hrníčky s motivem tulipánů. Prostě všechno je tak pěkné, že se možná neudržíte, tak jako my.


Lisse – klidný kout v srdci květinového regionu
Když po prvním kole kochání se přišel hlad a chuť prozkoumat i něco jiného než kytky, vydali jsme se do Lisse. Pouhých pár kilometrů od Keukenhofu vzdálené malebné vesnice, která je centrem holandského květinového průmyslu. Přestože je poměrně malá, nabízí mnoho zajímavých míst k prozkoumání. Potkáte spoustu půvabných historických domků, útulných kaváren, tradičních (nejen) květinových trhů a v neposlední řadě muzea věnovaná historii pěstování tulipánů.

Naše první cesta, ale tak romantická nebyla. Zavítali jsme do místního Aldi, kde jsem si musela koupit tenisky. A ponožky. Vyrazila jsem totiž na výlet v mokasínech a ty byli po půl dni deště totálně promáčené a studené. Když jsem se přezula, svět byl zase v pořádku a šlo se dál. 😀
Lisse je opravdu čisté poklidné městečko s příjemnou atmosférou též protkané vodními kanály a domky s typickou holandskou architekturou. Doporučujeme navštívit Muzeum Černý Tulipán (Museum de Zwarte Tulp), které vás provede fascinující historií pěstování a šlechtění těchto ikonických květin. Můžete zde vidět staré zemědělské nástroje, obrazy květinových polí i historické dokumenty spojené s květinovým obchodem.
Opravdu existuje černý tulipán?
Již zmíněné muzeum je pojmenované podle legendárního černého tulipánu, který byl dlouho považován za mýtus. Ve skutečnosti žádný skutečně černý tulipán neexistuje – všechny „černé“ tulipány jsou velmi tmavě fialové nebo bordó, například slavná odrůda Queen of Night.

Není to jen „ta vesnice vedle“
Lisse je významná nejen polohou blízko Keukenhofu, ale také svou historií a rolí v holandském květinovém průmyslu. Nachází se v Bollenstreek – jedné z největších oblastí pro pěstování tulipánů a dalších cibulovin. Je domovem mnoha květinových farem, které produkují miliony cibulovin pro export do celého světa. Každé jaro se tu koná slavná květinová přehlídka Bloemencorso, kde vesnicí projíždějí alegorické vozy zdobené květinami a přitahují tisíce návštěvníků. Oblast byla už ve středověku známá pro svou úrodnou půdu a už tehdy se tu květiny pěstovali. V 17. století zde během tulipánové mánie probíhaly spekulace s cibulkami, které měly hodnotu zlata.


Navíc je skvělým výchozím bodem, kde se ubytovat, pokud je vaším cílem objevit holandský venkov a projít nebo se projet na kole mezi nekonečnými poli tulipánů. V okolí jsou i další zajímavé oblasti, jako je Noordwijk (přímořské letovisko) nebo Haarlem (historické město s krásnou architekturou).

My jsme si tu kromě návštěvy místního Aldi a muzea udělali dlouhou procházku krásnými uličkami, zašli na oběd do restaurace Trattoria Panini a na dezert a čerstvou kávu do Evi Deli. Dále jsme tradičně navštívili místní zverimex, abychom přivezli Malíčkovi (náš kocour) nějakou „exotickou“ dobrotu, kterou u nás neochutná.


Po několika hodinách v Lisse naše kroky směřovali zpět do Keukenhofu, kam jsme se díky náramku s celodenním vstupným mohli pohodlně vrátit a nakoupit již zmíněné cibulky a suvenýry. Čekala nás ještě pomalá véča v místní restauraci a pak už bylo na čase přesunout se k autobusu a vyrazit zpátky domů.


Tento výlet byl stejně krátký jako článek o něm 😊 ale snad vám alespoň trochu přiblížil místní atmosféru a třeba i nalákal k výpravě.
Díky že jste tu a čtete.
Těším se příště.
Martina 🌷🌹🌼