Kypr je evropský jen napůl.
Začneme tím, že Kypr je řecký ostrov, který je řecký jenom na půl. Kypr se dělí na severní a jižní. Ten jižní je součástí Řecka, a je tedy v Evropské unii, kde platí pro cestování stejná pravidla jako v kterékoliv jiné evropské zemi. Severní Kypr patří k Turecku. Pro severní část Kypr tedy platí stejná pravidla jako při cestování mimo Evropskou unii.
Při cestování z České republiky přiletíte na jižní stranu ostrova, do města Larnaca. Na severní část se dá letecky dostat pouze z Turecka. Abyste se dostali do Severního Kypru, je potřeba překročit státní hranici. Ta je hlídaná a při přestupu předkládáte pas či občanský průkaz a platíte pojištění pro auto (kolem dvaceti eur na týden a týden je nejkratší možná doba, na kterou pojištění lze koupit).
Zajistěte si datový balíček
Protože v Turecku (Severním Kypru) platí jiné sazby pro volání i data, je dobré si koupit alespoň datový balíček. Já začala tím, že jsem hledala lokální poskytovatele, kteří nabízeli lepší cenu za data než můj český operátor. Jenže nikde nepsali, že služba, která sice platí v Turecku (TurkSim), neplatí na Severním Kypru. Takže jsem zbytečně vyhodila skoro tři stovky za pár giga dat, která jsem stejně nemohla použít. V aplikaci svého operátora jsem si pak za dvě stovky přikoupila data pro Turecko a mohla jsem do minuty fungovat. Možná bych data ani nepotřebovala, protože jsem si stáhla offline mapu celého ostrova, ale v letadle mi terminál zamítl platbu virtuální kartou Revolut, takže jsem usoudila, že pro platby data potřebuju. Platit jsem v drtivé většině případů mohla všude kartou, ale párkrát mě ale přecejen zachránilo pár desítek eur v hotovosti.
Auto bylo nejlevnější na hotelu
Kypr je velký ostrov, kde se prakticky neobejdete bez auta. Samozřejmě, pokud neplánujete trávit dovolenou v resortu. Auto si můžete zařídit online v Česku přes různé půjčovny. Dokonce si ho sjednáte i přes booking, kde na něj dokonce máte slevu v případě rezervace ubytování. Nicméně se vždy dozvíte to, že pro rezervaci vozidla potřebujete kreditní kartu, kterou musíte mít fyzicky, a na které musíte mít alespoň třicet tisíc korun k blokaci. Ani jedno z toho se ukázalo nebýt pravda. Nicméně nás to odradilo, protože fyzickou kreditku jsme ani jedna neměly, a tak jsme si řekly, že si auto zařídíme až na letišti. To nedělejte.
Cena pronájmu auta na Kypru se na šest dní pohybovala v rozmezí 1300 – 2000 korun. K tomu pojištění na plné krytí v rozmezí 1000 – 1500 korun. Záloha byla kolem 20000-30000 korun. S touto informací jsem po příletu na letiště navštívila pobočku půjčovny Eurocars. K mému překvapení se rázem dozvídám, že na pobočce zaplatím za pronájem stejného auta, které jsem si prohlížela na internetu sedmkrát víc! Záloha na auto byla dvojnásobná! Ukázala jsem paní na přepážce cenu za stejné auto přes booking.com. Přiznám se, že jsem její důvody, proč to najednou stojí tolik, nepochopila, protože se očividně snažila lhát. Dokládala to i skutečnost, že po pár minutách naší diskuze najednou cena spadla trojnásobně dolů. Stále však chtěla zaplatit za auto pětkrát víc než bych platila přes booking.com S “díky za nic” jsem opustila přepážku a zkusila přes booking zarezervovat online auto na druhý den. Žádné nebylo k dispozici. Vyčerpané cestou jsme si vzaly taxi a odjely na hotel s tím, že někde u večeře situaci s autem v klidu probereme.
Pak jsem si vzpomněla, že půjčení skútru v minulosti na Chalkidiki bylo mnohem levnější přes hotelovou recepci, takže jsem se na hotelu v Larnace (Frangiorgio Hotel) zeptala recepce, jestli neví o nějaké půjčovně. Okamžitě jsem dostala do ruky letáček a do hodiny jsem měla auto za 2.500,- i s pojištěním a záloha (virtuální kreditní kartou nebo debetní kartou s dostatkem hotovosti) vyšla na 7.500,- Suma sumárum mě půjčení auta se společností Cosmos stálo méně než mi nabízely online portály. Navíc celá komunikace probíhala pohodlně přes Whatsapp a druhý den dopoledne jsem měla auto před hotelem. Ale pozor! Na Kypru se jezdí na druhé straně.
Kouzelné Vánoce v Larnace
Důvod, proč jsme rovnou nejely na Severní Kypr byl ten, že státní hranice se v osm večer zavírá. My přiletěly pozdě večer, takže bychom cestu přes hranice nestihly. Přespaly jsme tedy jednu noc na jižní straně ostrova a vůbec nám to nevadilo. Vánoce v Larnace jsou totiž boží. Larnaca je turistické město. Hotely, restaurace, bary, pláže. Ale ještě nikdy jsem nebyla na pláži, kde se ze stánku linou vánoční koledy, na promenádě je obří vánoční strom a všude krásně svítí vánoční výzdoba. V prosinci už tu není ani noha, takže si užijete Vánoce a vše s tím spojené, ale bez davů a vánočního šílenství. Výzdoba tu byla krásnější než v Česku. V prosinci je tu kolem třiadvaceti stupňů, takže jako jaro u nás.
Grand Sapphire Resort – Místo, ze kterého už nikam nemusíte
Překrásný a obrovský resort se nachází v oblasti Iskele. Resort byl otevřen v roce 2024 a jedním z mnoha, které tu za poslední dobu vyrostly. Resortu dominuje výšková budova s hotelem a casinem, která se tyčí nad Iskelou a osvětluje jí už zdálky. S kamarádkou jsme bydlely v apartmánu, který jsme našly na stránkách EasyHomes.holiday. Apartmán se nachází v druhé, nižší budově. Recepce je zde k dispozici non-stop. Náš apartmán vypadal jako krásný a nový 1+1 byt s veškerým zařízením, které by člověk potřeboval k delší dovolené. Zařízená kuchyně, pračka, žehlička, TV s Netflixem, Wi-Fi, vlastní ohřívač vody, vysavač a tak dále. Zkrátka plně zařízený byt, kterému dominuje prostorná terasa s výhledem na bazény.
Já jsem milovník plavání a Sapphire je pro mě jako dělaný. Doslova všude jsou tu bazény od těch menších přes velké plavecké až k tomu největšímu, který spojuje budovu casina s apartmány. Rozsáhlý kruhovitý bazén s vířivkou je obklopený barem, restaurací a menšími domky podobným těm, které znám například z Bali. Hádám, že ty se dají v létě pronajmout taktéž.
Nechybí ani vnitřní bazény. Jeden je přístupný zdarma a nachází se u fitness centra v budově casina. Fitness je také bezplatné. Bazén má asi dvacet až pětadvacet metrů a nachází se v takové výšce, že máte výhled až na moře. Je tu nepřetržitě přítomný plavčík, takže sem mohou v bezpečí i děti. Ve stejných prostorách jsou pak sauny a wellness, které je bezplatné po zakoupení některé z procedur (masáže, kosmetika, aj.).
Dále je v resortu hospoda v irském PUB stylu, restaurace a kavárna. My jsme navštívily Sky lounge bar, který se nachází v nejvyšším patře budovy. Bar má večer takovou klubovou atmosféru a dá se vyjít na terasu, odkud je výhled na osvětlenou Iskelu. Jsou tu k dispozici nejen koktejly a drinky, ale taky občerstvení ve formě sushi a nejrůznějších druhů nachos. Nutno říct, že tu není zvykem, že se u vás obsluha zastaví každých deset minut, jako je to v Čechách, ale musíte na personál zamávat a dát najevo, že chcete obsloužit.
To nejlepší jídlo a drink jsme ale dostaly v restauraci Fogo, která se nachází v samostatné budově u prostorného venkovního bazénu. Naprosto famózní sushi servírované tak, že je to pastva pro oči! K tomu jsme měly Pink Editon drink, který byl pohlazením pro celou oběhovou soustavu. Fogo navíc disponuje překrásnými prostory. Jeden prostor funguje jako restaurace s výhledem do kuchyně a druhý, kterému uprostřed dominuje obrovský bar. Fogo je jedna z dražších restaurací, ale cenou je srovnatelná s pražskými restauracemi.
Pro ty co mají děti je v resortu herna, televizní a počítačová místnost a nevím, co všechno dalšího. K Sapphiru je přičleněná vlastní pláž, na kterou ale musíte dojet nebo dojít, protože komplex se nenachází přímo u vody.
Restaurace Castello
Castello se nachází ve městě Famagusta. Město samotné stojí za návštěvu, ať už pro nákupy nebo třeba pro prohlídku opuštěné části přezdívané “město duchů”. Castello je nádherná restaurace, kde si můžete dát dobré jídlo a dobré víno, ale především si užít její krásné prostory za poslechu romantické hudby. Z restaurace je výhled do rušné ulice, kterou lidé korzují na cestě ke katedrále Svatého Mikuláše, což je původně gotický kostel přestavěný na mešitu. Kolem katedrály se potulují kočky, kterých je severní část ostrova doslova plná.
Nikósie
Hlavní město Kypru, které protíná hranice mezi severem a jihem. Nezapomeňte si cestovní doklad a potvrzení o pojištění vozidla. Za nás musím říct, že Nikósie není kdovíjak krásné město. Je tu pár hezkých ulic, kde se nachází obchody světových značek, na které jste zvyklí i z Česka. Mimo nákupy nás ale hlavní město nijak zvlášť nenadchlo. Možná naopak. Toulalo se tu poměrně dost bezdomovců a vůbec to bylo špinavé město, kde se člověk snadno ztratil ve spletitých uličkách. Rozhodně jsou na Kypru hezčí města než zrovna to hlavní.
Golden Beach
Mluví se o ní jako o jedné z nejhezších pláží světa. Nachází se na severovýchodě na jakémsi výběžku z ostrova. Cesta tam je dlouhá a trnitá. Ale potenciální zahlédnutí oslů ve volné přírodě nás donutilo překonat nesnáze v podobě krkolomných serpentin a děravých cest. Na cestách si tu dejte opravdu pozor. Mám se za dobrou řidičku a i já tu autem sjela do příkopu, odkud nás zachraňovalo místní zemědělské družstvo. Pláž je rozlehlá a posetá zlatavým pískem. Nejsem si jistá, jak vypadá v turistické sezoně, ale věřím, že cesta sem odradí mnoho zájemců. Osly jsme neviděly ale místní plážovou kočku ano. Moře je tu neskutečně čisté a blankytně modré. V prosinci to na koupání nebylo, ale v létě by mě tu nikdo z vody nedostal!
Hrad Kantara
Na cestě z Golden Beach zpět do Sapphiru jsme se zastavily na hradě Kantara, ze kterého je výhled na severní část Kypru. Cesta autem k hradu byla o něco trnitější než pěší část. Jde o opravdu intenzivní převýšení a chvílemi jsem nevěřila, že to naše malé vypůjčené, pádem do příkopu poznamenané, prdítko vůbec vyjede. Silnice klenoucí se na parkoviště k hradu je tak úzká, že si neumím představit, jak se tu míjí dvě auta. Pod hradem je parkoviště, kde nás vítaly tři místní kočky a jeden zvědavý labrador, který nás vyprovodil po strmém schodišti až na zápraží hradu. Toulaví psi a kočky jsou tu všude a já, milovník zvířat, jsem to jen těžko snášela. Nejradši bych si polovinu místní zvířeny adoptovala a v kufru dovezla do Čech. Ale vypadalo to, že místní se o toulavá zvířata starají, nosí jim jídlo a stavějí přístřešky. Asi to nebude pravidlem, ale uklidňuju se tím doteď. Kantara je rozsáhlý kamenný komplex, který si můžete projít zdarma. S dětmi ale pozor. Není tu žádné zabezpečení a vlézt tu můžete úplně všude. Hrad je opravdu vysoko a pád z některé ze zdí by zcela jistě nedopadl dobře.
Mackenzi bay
Restaurace se nachází jen kousek od Grand Sapphire resortu. Přestože tu dobře vaří (ryby a mořské plody) nejvíc se nám líbila pláž, na které se restaurace nachází. Zlatavý písek a krásně čisté moře, na které se díváte z oken restaurace. Obsluha tu je neuvěřitelně milá, dokonce tak, že mi dokázali uvařit veganské jídlo, přestože před mou návštěvou netušili, co znamená “vegan”. Od resortu se sem dá dojít pěšky a je to skvělé místo na jídlo přes den i v noci.
Pera Mackenzie – To nejlepší co Severní Kypr vymyslel.
Kdyby byl ráj restaurace, jmenoval by se Pera Mackenzie. Na jednom místě je fantastická restaurace, obrovský bar, vodní dýmky a taneční vystoupení. Tohle místo má famózní atmosféru a v Česku jsem podnik tohoto druhu nikdy neviděla. Pera byla důstojnou tečkou za naší dovolenou. Všechno tu bylo perfektní od A do Z. Jídlo, pití, vodnice, zábava. Na stránkách podniku jsme si zjistily, že náš večer bude probíhat ve stylu Velkého Gatsbyho. Zhruba v devět večer se na podiu vystřídalo několik skupin tanečnic, které vystupovaly na hudbu, o kterou se staral DJ za obrovským pultem tyčícím se nad barem. Tanečnice v rámci vystoupení tančily i mezi stoly, kde jim hosté za prádlo dávali peníze. Prostě kabaret jak má být.
Dovolená na Kypru má všechno
Ať už plánujete relax na pláži, poznávání kulturních památek, nebo noční život plný zábavy, dovolená na Kypru vás rozhodně nezklame.